Zajímavosti ze světa kávy

 

 Bolívie          

Káva je pěstována v nadmořské výšce 60 až 700 m.n.m. Nejlepší je středně až silně upražená. Káva se v Bolívii začala pěstovat za účelem konzumace až v 50. letech 20. století. Velmi dobrá kvalita.

Brazílie Santos         

Brazílie je největší a nejdůležitější kávový producent a exportér na světě. Santos je zcela jistě nejznámější druh brazilské kávy. Hodnocení kávy: Chuť této Arabicy je mírně nasládlá, téměř podobná čokoládě, dobrá kvalita. Měkká a jemná chuť. Není však možné mluvit o typické brazilské kávě. Například produkční oblast na severním pobřeží poskytuje kávu s příchutí slané vody, zpravidla exportovanou do severní Afriky, na Střední Východ a do východní Evropy. Nejlepší odrůdou je káva Santos z oblasti Sao Paula. Je jemné a plné ovocné chuti, bez stopy hořkosti.

Brazílie Facenda Lagoa      

Tato káva je odborníky považována za nejlepší brazilskou kávu. Je pěstována ze starých odrůd káv Bourbon. Vyznačuje se sladkým čokoládovým nádechem.

Burundi

Burundi (Republika y'u Burundi) má rozvinutý kávový průmysl, založený ve 30. letech belgickými kolonisty. Produkuje ročně asi 34 000 tun vysoce kvalitní kávy arabika. Káva má příjemný vzhled, vysokou nakyslost a bohatou chuť. Výborně chutná samostatně i ve směsi s jinými druhy. Většina úrody se vyváží do USA, Evropy a Japonska.

Columbie         

Vulkanická půda v kolumbijském pohoří dává místní kávě výtečnou chuť. Dnes je Kolumbie druhým největším producentem kávy na světě. Kolumbijská káva patří mezi čisté odrůdové kávy, které se prodávají pod tímto označením po celém světě. Káva se pěstuje na svazích andských hor ve třech pásmech. Díky rozdílnosti klimatu se dá káva sklízet téměř po celý rok, protože plody kávovníku dozrávají v různou dobu. Kolumbijská káva má jedno z nejsilnějších aroma. Zrno je jemné a uhlazené, nápoj je ovocně vonící s velmi bohatou, smetanovou chutí a decentní kyselostí.

Nejznámější  k dostání  je  Excelso , na turka výborná Supremo nebo velmi jemná Bucaramanga.

Costa Rica                  

Kostarická káva se vyznačuje špičkovou kvalitou.  Vyznačuje se jemnou, nenapodobitelnou chutí a skvělou vůní. Káva se pěstuje na Centrální planině nedaleko San José. Produkována je pouze odrůda arabika v nadmořských výškách nad 1500 m. Pěstovaná káva má jemnou, hedvábnou a přitom bohatou, jemně kyselou chuť s robustním vzhledem.

Hodnocení kávy: Chuť je hedvábná s výraznou kyselosti.

Etiopie

Etiopie je pravlastí kávy arabika. Hodnocení kávy: Tato káva je plné, jemně kořeněné chuti. V pozadí se objevuje mírná kyselost. Silné, pro Etiopii charakteristické aroma. Káva je vlastně pojmenována podle etiopské provincie Kaffa. Etiopské jakostní kávy mají nezaměnitelnou chuť a patří mezi nejlepší na světě. Kávovníky zde rostou planě v hájích i jako solitéry, na malých rodinných farmách a samozřejmě na velkých plantážích. Etiopská Mokka má kořenité, výrazné aroma a silnou čokoládovou plnost. Harar Longberry má znamenité aroma a lehkou příchuť černého rybízu. Etiopie produkuje především kávu arabika z divoce rostoucích kávovníků, zejména v provinciích Djimmah, Sidamo, Lekemti a Salo.

Ekvádor

Kávovník druhu arabika se v Ekvádoru pěstuje od roku 1952. Káva je kvalitou vysoce hodnotná, vyvážená a má čistou chuť s vynikajícím osobitým aroma. Ekvádor je jednou z mála jihoamerických zemí, pěstujících arabiku i robustu. Nejlepší káva z arabiky pochází ze svahů And. Káva se pěstuje v největší nadmořské výšce.

Guatemala      

Guatemalská káva je jedna z nejlepších káv na světě. Dnes se káva pěstuje z větší části na jihu země, kde vulkanické horské svahy Sierra Madre se svou úrodnou půdou nabízejí vybraným druhům kávy arabiky ideální podmínky. Káva pochází původně z bourbonského kávovníku a pěstuje se v různých nadmořských výškách, což přispívá k většímu a zajímavějšímu výběru kávových zrn. Silně pražená káva rozvíjí své sladké, ovocné, a téměř vždy kořenité chuťové nuance, někdy s kouřovým charakterem. Hodnocení kávy: plná a vyvážená chuť, lahodná vůně, špičková kvalita.

Haiti XXXXX

Haiti nabízí výborná masivní zrna jemné bohaté chuti s lehkou kyselostí. V Japonsku se haitská káva nastavuje jamajskou odrůdou Blue Mountain. Dostupnost této kávy závisí na aktuálních politických podmínkách země.Velmi často však také  kolísá kvalita z důvodu nedostatku financí na zkvalitnění zpracování.

Hodnocení kávy: Chuť je velmi dobrá, velmi aromatická, plná bez zvláštních příchutí.

 Honduras     

Hodnocení kávy: Káva z vysokých poloh je dobré jakosti, vytříděného zrna a po upražení velmi úhledného vzhledu. Tato středoamerická země u břehů Karibského moře produkuje kvalitní kávová zrna. Jsou malá, oválná a mají modrozelenou barvu. Káva se často vyznačuje pikantní kyselostí a velmi vyváženou, až harmonickou chutí. Celou produkci kávy vyváží soukromé společnosti, velkou část do Německa a Spojených Států.

India Planta   

Tato indická káva se pěstuje v nadmořských výškách 1200 až 1500 m.n.m.. Hodnocení kávy: Při středním pražení se vyznačuje měkkou chutí a jemnou kořeněnou vůní. Indická káva je zajímavá pro milovníky kávy z mnoha důvodů, ale především kvůli zvláštnímu způsobu přípravy, zvanému monsooning. Během přepravy byla zelená káva vystavena značné vlhkosti, změnila se její barva i chuť a kávová zrna dostala podivný žlutavý nádech. Spotřebitelé si na tuto změnu zvykli, dokonce si ji oblíbili,  Aby ji mohli znovu vychutnat, byl v Indii zaveden postup zvaný monsooning: Surovou kávu vystavovali pěstitelé po sklizni na několik týdnů větru a dešti, aby napodobili podmínky dlouhé přepravy. Nejznámější, mysorská káva, se pěstuje v oblasti Mysorských hor, má jemné aroma a lahodnou chuť s vinnou příchutí a nízkou nakyslostí v plném tvaru.

Indie Parchment (robusta)

Malá čistá zrna.

Hodnocení kávy: měkká kořeněná chuť, dobrá kvalita

Indonesie

Káva se pěstuje v celém ostrovním státě,  Káva z Jávy se vyznačuje vybranou, těžkou chuťovou plností: dobré vyzrání před pražením vytváří její specifickou chuť. Oproti kávě ze Sumatry nebo ze Sulawesi je její kyselost poněkud výraznější a chuť kořeněnější.  Vypěstovaná káva je velmi ceněna pro svou příznačnou kyselost. Káva Sumatra má výjimečné zrno, je totiž napůl mytá a napůl sušená. Indonésie je jednou z největších producentů kávy na světě a její roční výnosy jí zajišťují třetí místo. Indonézská káva je všeobecně příjemně silná a kořeněná, má výraznou chuťovou plnost a decentní kyselost. Arabiky jsou prvotřídní a vyznačují se ušlechtilou plností.Hodnocení kávy: Chuť má výborně jemně kávovou až jemně čokoládovou, později jemně nahořklou.

Kenya

Káva z Keni je aromatická, v kyselosti a plnosti chuti a vůně vyvážená a má příjemnou příchuť. Kávovníky zde rostou na tří stech tisících plantáží, které jsou položené ve vysokých nadmořských výškách. Keňa klade mimořádný důraz na dodržování jakostních standardů při pěstování, zpracování i v obchodu s kávou, protože keňská káva je dodávána jen do vybraných zemí. Plodina je rozdělena do tržních tříd. Nejlepší je PB (peaberry - perlová káva), následují AA plus-plus, AA plus, AB atd. Keňská káva je špičková káva s vinnou chutí, plnotvará, lehce nakyslá, s pikantním odstínem. Patří ke klasickým druhům. Je nejjemnější kávou na východoafrickém trhu.

Hodnocení kávy: Tato káva je plné, velmi intenzivní chuti, které dominuje příjemná kyselost. Výrazné aroma s inklinací k ovoci.

Malawi AA Pamwamba       

Káva z jihoafrické země Malawi je známa pro svoji plnou chuť a velmi výraznou vůni s velmi čistými a lesklými kávovými zrny.

Velmi oblíbená káva našich zákazníků.

Madagaskar

Madagaskar pěstuje převážně odrůdu robusta a to ve velmi vysoké kvalitě. Země také plánuje rozšíření ploch arabiky. Celková výroba zelené kávy činí asi 1 milion žoků. Domácí spotřeba je relativně vysoká. Většina zbylé produkce směřuje do Francie. Chuť kávy je vyvážená, s výraznou kyselostí a káva je vhodná k přípravě cappuccina.

 Mexico Altura         

Kávovník byl do Mexika dovezen koncem 18. století z Antil. Obchodního významu nabylo pěstování kávy teprve okolo roku 1840. Plody dozrávají v říjnu až listopadu a sklízejí se v únoru až březnu.           

Většina mexické produkce kávy pochází od téměř 100 000 malých rolníků.

 Mexico Maragogype

Odrůda kávy coffea arabica. Vyznačuje se nezvykle velkým zrnem, kterému se říká obří. Jde o harmonickou a chuťově vyváženou kávu chutnající po ovoci. Zrna jsou velká a podlouhlá a připravuje se z nich příjemný, měkký, voňavý nápoj. Nejlepší pěstitelskou oblastí je Chiapas na jihu země.

Nicaragua       

Hodnocení kávy: Chuťově je to vynikající káva, nasládlá, aromatem typická pro kvalitní kávy z vysokých poloh střední Ameriky.

Nikaragua Maragogype

Největší ze všech kávových zrn, nikaragujská Maragogype, poskytuje velmi bohatou kávu, jemné chuti s příjemnou nakyslostí a ušlechtilým aroma. Špičkové kávovníky se pěstují v oblastech Matagalpa, Jinotega a Nuevo Segovia.

Hodnocení kávy: nejlepší nikaragujské kávy jsou jemné, chuťově vyvážené a velmi aromatické. tato káva se vyznačuje nezvykle velkým zrnem, kterému se říká obří.

Panama

Káva z Panamy je proslulá svou příjemnou, lehkou a plnou chutí a vyvážeností. Ušlechtilá kávová zrna se téměř bez výjimky vyvážejí do Francie a Finska. Nejjemnější káva roste na severu země, poblíž hranice s Kostarikou, a u Tichého oceánu.

Papua New Guinea   

Káva třídy A z Papui Nové Guiney je bohatá plodina střední velikosti, s lehce vinnou, nakyslou chutí a sladko-oříškovou příchutí. Káva se zde pěstuje od padesátých let a stala se z ní světová jednička. Často je zaměňována za indonézskou kávu, jde však o samostatný druh.

Hodnocení kávy: Chuť má výbornou, typicky nahořklou s nádechem mandlí.

Peru   

Káva z Peru se vyznačuje vyváženou chutí a vkusnou kyselostí. Nejlepší kávy se vyvážejí do Evropy, Japonska a Spojených států, z toho se dá usoudit jejich vysoký jakostní standard. Ze zrn je možné připravit nepříliš hustou kávu se silnou chutí a vkusnou kyselostí. Větší část peruánské kávy se dodává na trh jako "biokáva". Velice oblíbené jsou odrůdy z vysokohorských oblastí And jako je San Martin, Cajamarca či Piura,.

Salvador        

Salvador pěstuje výhradně arabiku jemné chuti. Vyznačuje se příjemně lehkou plností a jemnou kyselostí, má čistou chuť. Špičková káva s typickou jemnou chutí tvoří 40 procent celkového exportu země. Salvádorská káva je typická pro Střední Ameriku. Vyznačuje se příjemnou, lehkou plností, jemnou kyselostí a čistou chutí. Stejně jako v ostatních zemích, i tady se kvalita kávy posuzuje podle nadmořské výšky oblasti pěstování: čím výše, tím lépe.

Tanzania                

Zrno z Tanzanie je nejčastěji perlového typu, tedy peaberry. Má menší velikost a oblejší tvary než většina jiných kávových zrn. Nápoj je ostré, velmi bohaté chuti s vinnou nakyslostí. Podobá se keňské kávě, ale je méně kyselá. Hodnocení kávy: Chuť je vynikající, výrazná - typická pro africké kávy, velmi chutná, bez cizích příměsí.

Vietnam

V současné době je 4. producentem  kávy na světě. Pěstuje se většinou kávovník robusta. Výsadba mnoha kávovníků byla umožněna díky investicím kapitálu z Japonska.

Chuť má  kořeněnou s trochu bahenním ocasem. Jinak je spíše neutrální ve směsi např. Standard.

Uganda

Produkce arabiky činí v současnosti pouhých 10 procent celkové sklizně kávy v Ugandě. O to je však zajímavější. Nejlepší surová káva se pěstuje na severovýchodě, podél keňské hranice, kolem Bugisu a hory Elgon a na západě kolem hory Ruwensori. Rovníkové dešťové klima podstatně přispělo k tomu, že se Chuť ugandské kávy je bohatá a velmi vyvážená.

Zambie

Počátkem 20. století se do Zambie dostala káva z Keni a Tanzanie. Dnes zde pěstují i obří a perlovou kávu. Nejlepší zambijské kávy mají dobrou až velmi dobrou kvalitu, chutí i cenově jsou podobné kávě keňské, i když jde o kávu jemnější. Kávovníky se pěstují ve dvou provinciích, Nakonde a Isoka, a také nedaleko hlavního města Lusaky.

Zimbabwe

Káva se začala v Zimbawe pěstovat v 60. letech. Kávová produkce země se koncentruje na východní vysočině, poblíž hranic s Mozambikem. Hlavní pěstitelská oblast se nachází kolem města Chipinge v jižních výběžcích východní vysočiny. Úrodná půda, vyšší nadmořská výška a pravidelné srážky prospívají.